Community Programs


Previous finalists, runners-up & winners

 

2016 Winners - Press Release
$2,000 charity grant for each
  • Mary Jane Bublitz of Green Bay – Bellin Health, Green Bay
  • Jason Engledow of Cedarburg – YMCA of Northern Rock County, Janesville
  • Shelli Hagerty of Antigo – UWEX Langlade County 4-H Leaders Association, Antigo
  • Kathy Jauquet of De Pere – Unity, De Pere
  • Richard Marbes of De Pere – Disabled American Veterans, Russell Leicht Chapter 3, De Pere
  • Anthony Pine of New Berlin – Special Olympics Wisconsin, Greater Milwaukee Area, Mequon
  • Jerry Prellwitz of De Pere – Curative Connections, Green Bay
  • Susan Rudolph of Peshtigo – Peshtigo Food Pantry, Peshtigo
  • Michele Sliwicki of Neenah – Winnebago County Literacy Council, Oshkosh
  • Ambrose Wiering of Two Rivers – Lakeshore FIRST Robotics, St. Nazianz

 

2015 Winners - Press Release
$4,000 charity grant for each
  • Cindi MacSwain of Appleton – Homeless Connections, Appleton
  • Mark Keup of New Berlin – Heritage Christian Schools Inc., New Berlin
  • Audrey Hemmer of Greenfield – Audio & Braille Literacy Enhancement Inc., Milwaukee
  • Carol Bush of Green Bay – Encompass Early Education and Care, Inc., Green Bay
  • Todd Mandel of Sparta – Civil Air Patrol, Madison
  • William Kocken of Green Bay – 4th H.O.O.R.A.H. WI, Green Bay
  • Sue DeBruin of Seymour – Friends of the Bay Beach Wildlife Sanctuary Inc., Green Bay
  • Kevin McAdam of Stevens Point – 2617 Club LLC, Stevens Point
  • Michael George of Madison – Wisconsin Youth Symphony Orchestra, Madison
  • Carter and Caragan Olles of De Pere – Bright Young Dyslexics Foundation Inc., De Pere

 

2014 Winners - Press Release
$4,000 charity grant for each
  • Cathy Jarosinksi of Green Bay – Junior Achievement of Wisconsin, Inc., Brown County District, De Pere
  • Steve Paradowski of Milwaukee – Kathy’s House, Wauwatosa
  • Mark DeBruin of Appleton – Housing Partnership of the Fox Cities, Inc., Appleton
  • Delbert Dietzler of Rudolph – Wisconsin Rapids Family Center, Inc., Wisconsin Rapids
  • Nancy and Randy Knapp of Manitowoc – Big Brothers Big Sisters of Manitowoc County, Manitowoc
  • Tuesday Guys – Lou French, Jim Janette, and Dave Jones of Nashotah – Inspirio Youth Ministries Inc., Nashotah
  • Donajane Brasch of De Pere – NAMI Brown County, Inc., Green Bay
  • Hans Lux of Green Bay – Green Bay Area Crime Stoppers Inc., Green Bay
  • Jeremy Kivett of Green Bay – Salvation Army, Green Bay
  • Julius Lindsey of Green Bay – Brown County Human Service Department – PALS Program, Green Bay

 

2013 Winners - Press Release
$4,000 charity grant for each
  • Nancy Sigsworth of Amery — Ruby's Pantry Amery/Polk County Christians in Action, Amery
  • Ellen Sauer of Appleton — Arc Fox Cities, Appleton
  • Violet Golz of Gresham — Lutheran Counseling & Family Services of Wisconsin, Wauwatosa
  • Gary Bauman of Oneida — St. John the Evangelist Homeless Shelter, Green Bay
  • Ken Wagner, Jim Brost, and Rich Kaczmarowski of Marshfield — St. Vincent de Paul, Marshfield
  • Metropolitan Association of Builders (MBA) of Waukesha — The Women's Center, Waukesha
  • John Hager of De Pere — St. Vincent Hospital, Green Bay
  • Paul Salmon of Appleton — Loaves & Fishes of the Fox Valley, Inc., Sherwood
  • Rachel Ley of Stevens Point — St. Michael's Foundation, Stevens Point
  • Lauren McLester-Davis of De Pere — First Book - Greater Green Bay, De Pere

 

2012 Winners - Press Release
$4,000 charity grant for each
  • Dawn Marcott of Eau Claire — Make-A-Wish Foundation of Wisconsin Inc., Butler
  • Ruth Silverman of Channahon, Ill. — Camp Anokijig, Plymouth
  • Jeanette Tobler of Appleton — Community Clothes Closet Inc., Menasha
  • Marie Fonder of Green Bay — Literacy Green Bay Inc., Green Bay
  • Jean O’Brien and Lynn Van Zeeland of Appleton — Community Outreach Temporary Services Inc., Appleton
  • Sheboygan Symphony Carolers — Sheboygan Symphony Orchestra Inc., Sheboygan
  • Casey DeGrand of Luxemburg — Rob DeGrand Memorial Foundation, Luxemburg
  • Aileen Koenigs of Fond du Lac — Arc of  Fond du Lac Inc., Fond du Lac
  • Hannah Scolare of Green Bay — Evergreen Productions Inc., Green Bay
  • Travis Revolinski of Green Bay — Volunteer Center Inc., Green Bay

 

2011 Winners - Press Release
$2,000 charity grant for each
  • Lee Will, Wausau — Central Wisconsin Children’s Theatre Inc., Wausau
  • Jill Schneider, Madison — Community GroundWorks, Madison
  • Jordyn Schara, North Freedom — HOPE (Helping Our Peers Excel), North Freedom
  • Will Harrington, Wauwatosa — Best Buddies Wisconsin, Wauwatosa
  • John Milisauskas, Kenosha — Kenosha Literacy Council Inc., Kenosha
  • Jim Graziano, Green Bay — Golden House, Green Bay
  • John and Mary Kurzynski, Pulaski — The Community Pantry of Pulaski, Pulaski
  • Fred and Nancy Umland, Neenah — Best Friends of Neenah-Menasha, Neenah
  • John Jagemann, Manitowoc — Manitowoc County Domestic Violence Center, Manitowoc
  • Dorrinne Bebault, Osceola­ — Lamar Community Center Inc., St. Croix Falls

 

2010 Winners - Press Release
$1,000 charity grant for each
  • Gary Allen, Green Bay – Cerebral Palsy, Inc.
  • Wayne Bisek, Oregon – Buckets for Hunger, Inc.
  • Christopher Bomberg, Waukesha – Association for the Rights of Citizens with Handicaps
  • Patty Bond, La Crosse – La Crosse Citizen Advocacy, a program of Arc La Crosse, Inc.
  • Louise Driver, Chetek – Chetek Food Shelf, Inc.
  • Bob Garfinkel, Luxemburg – Literacy Partners of Kewaunee County, Inc.
  • Tami Gilbertson, Madison – VSA Wisconsin
  • Richard Kellogg, Green Bay – Jackie Nitschke Center, Inc.
  • Pamela Knackert, Milwaukee – ZONTA Club of Milwaukee
  • Dean Magnin, Marinette – Marinette Catholic Central Athletic Inc.
  • Barbara Muench, Cumberland – Cumberland School District
  • Jerry Murphy, Marshfield – American Red Cross, North Central Wisconsin Regional Chapter
  • Tom Murphy, Cross Plaines – St. Francis Xavier Youth Football
  • Karen Petasek, Green Bay – Big Brothers Big Sisters of Northeastern Wisconsin
  • Kathy Peterson, Ladysmith – Hope Lutheran Church Food Pantry
  • Katelyn Quigley, Green Bay – Freedom House Ministries, Inc.
  • Robert Radder, Kiel – Kiel Soccer Club
  • Lynette Speltz, Independence – Indee Summer Rec Program
  • Vern Strayer, La Crosse – The Salvation Army of La Crosse
  • Diane Taylor, Medford – Indianhead Community Action Agency

 

2009 Winners - Press Release
$1,000 charity grant for each
  • Adaptive Community Approach Program Members, Waukesha - Adaptive Community Approach Program, Waukesha
  • George Liberatore, Germantown - Arthritis Foundation - Wisconsin Chapter, West Allis.
  • Mary Glassbrenner, Eau Claire - Easter Seals Wisconsin - Northwest Office, Fall Creek
  • Mary Soll, Fond du Lac - Fond du Lac County 4-H Adult Leaders Association, Fond du Lac
  • Timothy Kneeland, De Pere - Greater Green Bay YMCA, Green Bay
  • Kim Thornborrow, Shawano - Helping Elevate thru Art & Love, Inc., De Pere
  • Kathy Schumacher, Janesville - House of Mercy Homeless Center, Janesville
  • Raymond Vaughn, Rice Lake - Kinship of Rice Lake, Inc., Rice Lake
  • Rudy Gutierrez, Pewaukee - La Casa de Esperanza, Inc., Waukesha
  • Ernest Stephan, Crivitz - Marinette County Elderly Services, Crivitz
  • Ida Baumann, Green Bay - N.E.W. Curative Rehabilitation, Inc., Green Bay
  • Judy Krawczyk, Green Bay - N.E.W. Zoological Society, Inc., Green Bay
  • Gary Ziegelbauer, Green Bay - New Community Shelter, Inc., Green Bay
  • Rick Smith, Port Washington - Port Washington Historical Society, Port Washington
  • Dawn Novitski, Clintonville - Red River Riders Therapeutic Riding for the Disabled, Inc., Shawano
  • Jack Holmstedt, Pewaukee - Southeast Wisconsin Medical Reserve Corps, Waukesha
  • Vincent Nicklas, Green Bay - St. Vincent de Paul, Green Bay
  • Patrick Mickelsen, Nashotah - Turkey Club, Milwaukee
  • Barb Rigden, Racine - Volunteer Center of Racine County, Racine
  • Cindy Holland, Portage - WAGS, Inc., Madison

 

2008 Winners - Press Release
$2,000 charity grant for each
  • Lori Beirl, De Pere, Altrusa International Inc. Green Bay
  • Joseph Zuniga, Mosinee, Central Wisconsin Saints Hockey Association, Inc., Plover
  • Victor Misurelli, Kenosha, Club Breakaway, Inc., Kenosha
  • Rose Clark, Mauston, Juneau County Historical Society, Mauston
  • Marge Austin, Beloit, Kids Fun and Drama, Beloit
  • Peg Larson, Oshkosh, Mercy Medical Center-Affinity Health System, Oshkosh
  • Cooks for Room at the Inn, Green Bay, New Community Shelter, Green Bay
  • Rick Miller, De Pere, Ribbon of Hope Foundation, De Pere
  • William Bornhuetter, Kenosha, RSVP of Kenosha County - Kenosha Area Family and Aging Services, Inc., Kenosha
  • Dean G. Kelly, Darien, Southern Lakes Association of the Deaf, Delavan

 

2007 Winners - Press Release
$2,000 charity grant for each
  • Lori Delain, Casco, American Red Cross Lakeland Chapter, Green Bay
  • Gert Schmieder, Menasha, Community Clothes Closet, Menasha
  • Tracy Arndt, Green Bay, Encompass Early Education & Care Inc., Green Bay
  • Robert DeGroot, De Pere, Hemophilia Outreach Center, Green Bay
  • Phillip Flottum, Cumberland, Kinship of Cumberland & Turtle Lake, Cumberland
  • Preble High School Paraprofessional Group, Green Bay, Preble High School Students with Disabilities Program
  • Alvin Brink, Ripon, Ripon Community Swim Club
  • Greg Pribek, Sheboygan Falls, Sheboygan Falls High School Football Program
  • Dennis Dutton, Delavan, S.M.I.L.E.S. (Special Methods in Learning Equine Skills), Darien
  • John Utnehmer, Sturgeon Bay, Sturgeon Bay Little League

 

2006 Winners
$2,000 charity grant for each
  • Helen Blader, Central Wisconsin Community Action Council, Inc., Wisconsin Dells
  • Larry (Moss) Dahn (Tomah, WI), Veterans Assistance Foundation, Inc., Newburg
  • Tom Deer, Bellevue East Town Optimist Club, Green Bay
  • Ryan Hussey and Becca Davis (co-recipients from Appleton, Wis.), Crohn's & Colitis Foundation of America-Wisconsin Chapter, West Allis
  • Judi McClain, Eastshore Humane Society, Chilton
  • Robert McQuillen, Northwoods Children's Museum, Eagle River
  • William "Bill" Perlick, Fishing Has No Boundaries-Hayward Chapter, Hayward
  • Mark F. Phillips, United Cerebral Palsy of West Central Wisconsin, Eau Claire
  • John Smith, Volunteer Center Inc. of Brown County, Green Bay
  • Mary Ann Steffes, Beacon House, Fond du Lac

 

2005 Winners
$1,000 charity grant for each
  • Craig Huxford, Partners in Education, a program of the Green Bay Area Chamber of Commerce, Green Bay
  • Don Weber, Boys & Girls Brigade, Neenah
  • Greg Marnocha, Seymour Lions Club, Seymour
  • Rev. William Ribbens, Catholic Charities, Inc., Green Bay
  • Richard (Dick) Weber, Manitowoc County Habitat for Humanity, Manitowoc

 

2004 Winner & Finalists
$10,000 charity grant for winner, $1,000 charity grants for finalists
  • WINNER: Rita Clark, Brown County Human Services Department - Pals Program, Green Bay - Press Release
  • Mary Bohman, ASPIRO, Inc., Green Bay
  • Jan Allan, The Back to School Store, Green Bay
  • Jim Golembeski, Family Violence Center, Green Bay
  • Wayne Stoflet, Kimberly Area Soccer Association (KASA), Combined Locks, Wis.
  • Paul Chaffee, Racine Explorer Scouts Drum & Bugle Corps, Racine, Wis.
  • Mary Brechlin, Reach Counseling Services, Menasha, Wis.
  • Mark Ellis, Youth Go, Inc., Neenah, Wis.
  • Pat Armbruster, Special Olympics Ozaukee County, Cedarburg, Wis.
  • Daniel Williams, Green Bay West Lions Club, Green Bay

 

2003 Winner & Finalists
$10,000 charity grant for winner, $1,000 charity grants for finalists
  • WINNER: John Wirch, Big Brothers Big Sisters of Northeastern Wisconsin, Green Bay - Press Release
  • Nancy Kindt, Center for Blind & Visually Impaired Children, Milwaukee
  • Bill Barcome, St. Vincent de Paul Society, Green Bay
  • Tony Chakonas, Camp Heartland Project, Inc., Milwaukee
  • Joe Covelli, River Falls First Responders, River Falls

 

2002 Winner, Runners-up & Finalists
$10,000 charity grant for winner, $2500 charity grants for runners-up, $1,000 charity grants for finalists
  • WINNER: Troy Tyloch, AIDS Resource Center of Wisconsin, Milwaukee
  • RUNNER-UP: Bette Anderson, Bay Area Humane Society, Green Bay
  • RUNNER-UP: Bill Collar, Wisconsin Football Coaches Association, Seymour
  • Phil Hendrickson, Encompass Child Care, Inc., Green Bay
  • John Franken, Cerebral Palsy, Inc./CP Center, Green Bay
  • Christin Root, AIDS Resource Center of Wisconsin, Milwaukee
  • Pat O'Keefe, United Way of Brown County, Green Bay
  • Gary Williams, Rawhide Boys Ranch, New London
  • Sue Olmsted, The Salvation Army, Green Bay
  • The Green Bay Senior Optimist Club, Special Olympics, Green Bay

 

2001 Winner, Runners-Up & Finalists
$10,000 charity grant for winner, $2500 charity grants for runners-up, $1,000 charity grants for finalists
  • WINNER: Chia Ly, Hmong Association of Green Bay
  • RUNNER-UP: Sister Carlotta Ullmer, Literacy Council of Brown County, Green Bay
  • RUNNER-UP: The Club, Special Olympics of Northeastern Wisconsin, Green Bay
  • Harley Larsen, The Salvation Army, Green Bay
  • Mike Vanryzin, Greater Green Bay Y.M.C.A.
  • Gene Schuh, Paul's Pantry, Green Bay
  • Reid Peot, Family Services, Green Bay
  • Gerald Wickwire, American Red Cross Lakeland Chapter, Green Bay
  • Lisa Manna, Boys & Girls Club of Green Bay
  • Nancy Armbrust, United Way of Brown County, Green Bay

 

2000 Winner, Runners-Up & Finalists
$10,000 charity grant for winner, $2500 charity grants for runners-up, $1,000 charity grants for finalists
  • WINNER: Dr. Jeremy Green, N.E.W. Community Clinic (Prevea Community Fund), Green Bay
  • RUNNER-UP: Don & Mary Verdegan, American Red Cross Lakeland Chapter, Green Bay
  • RUNNER-UP: Jenny Spychalski, Ashwaubenon High School, Ashwaubenon
  • Bonnie Rankin, The Salvation Army of Superior
  • Virgil Koester, United Way of Brown County, Green Bay
  • Carol Bush, Encompass Child Care, Inc., Green Bay
  • Ted Jones, The Salvation Army of Chippewa Falls
  • Rhodesia Butler, Packers Women's Association, Green Bay